Vi samler statistik ved hjælp af cookies for at forbedre hjemmesiden. Det sker dog først, når du klikker videre til næste side. Læs mere om cookies. Du kan også vælge at sige nej til cookies.

FAQ

Specialfunktionen Job & Handicap har samlet en række spørgsmål, som vi ofte modtager om Isbryderordningen.

Isbryderordning og jobplan?

Personer, der forud for ansættelsen ikke er ledige, skal IKKE have udarbejdet jobplan.

I alle andre tilfælde følges de generelle regler i henhold til LAB. Ledige forbruger af dagpengeperioden under isbryderansættelsen. Der optjenes ikke timer, idet der er tale om job, hvortil der gives tilskud.

Satsregler for Isbryderordningen. Hvor finder jeg dem?

Retningslinjerne for udregning af satsen findes i LAB LBK Kapitel 12 §§ 63 – 65.

Sidst opdateret 17. jan 2017